Západní stranu Janovského ulice mezi křížením s Heřmanovou a Šternberkovou ulicí obsadil ve třicátých letech 20. století souvislý pás funkcionalistických novostaveb. Z nich přísně střídmý nárožní dům čp. 408 navrhl v roce 1936 původem pražský architekt Emanuel Hruška, autor také dalších podobně ztvárněných domů v Holešovicích, později významný teoretik architektury a nakonec v letech 1971–1989 i předseda Českého národního komitétu ICOMOS. Objekt vybudoval stavitel František Fuchs.
Funkcionalistický nájemní dům s obchody stavebníků Josefa Kohna a Valerie Fuchsové projektoval v roce 1936 Emanuel Hruška a realizoval stavitel Ing. František Fuchs. Tomu pak byly následně svěřovány k provedení i další, konstrukčně podobné stavby – např. dům čp. 715 ve Vodičkově ulici na Novém Městě pražském.
Dvoukřídlý dům železobetonové skeletové konstrukce s lichoběžníkovým, v jižním úseku poněkud širším půdorysem se dochoval bez podstatných mladších stavebních úprav. Uliční průčelí s dlouhým zavěšeným nárožním „rizalitem“ člení pásová okna, ustupující šesté patro má předloženou terasu chráněnou proskleným zábradlím. Mírně předsazený arkýř, při pohledu z jihu monumentalizující střídmou fasádu, je v západní ose provázen úzkým, jakoby zasunutým polem, jehož čtyřdílná okna jsou přisazena k boku arkýře. V prvním patře je zde do kouta vložen drobný balkon přístupný francouzským oknem. Pásová okna v arkýři jsou naproti tomu tvořena trojicí pětidílných oken s poutcem v horní části, sestavených vždy z postranních dvoukřídlých částí a středního dílu. V delším průčelí obráceném do Janovského ulice jsou ve čtyřosém arkýři čtyřdílná okna. Mezi ně do třetí osy od nároží přitom Emanuel Hruška vložil užší trojdílná okna s prodlouženou střední částí, kterou tvoří dveřní křídlo vedoucí na drobný nepravý balkon. V krajní, už ustoupené ose této fasády se opakuje motiv čtyřdílných oken přisazených k boku arkýře, užitých také na jižní straně domu. Za hlavním vstupem z Heřmanovy ulice, osazeným širokými čtyřkřídlými prosklenými dveřmi přibližně v ose arkýře, probíhá chodba s krátkým schodištěm, dále potom navazující vestibul s hlavním tříramenným schodištěm vloženým do křížení pomyslných „křídel“. Dojem styku dvou „křídel“ v nitru domu byl navozen provázáním dvou odlišných skladebných jednotek s byty. Veřejně dostupné interiéry si uchovaly cenné prvky původního řešení, včetně uměleckořemeslných detailů. V přízemí v části obrácené do Heřmanovy ulice byly už od počátku projektovány po stranách širokého vstupu tři obchodní prostory.
Autor poslední revize: Dalibor Prix
-
Prameny:
-
- Stavební archiv ÚMČ Prahy 7
-
Zdroje a literatura:
-
- Zdeněk Lukeš – Jan E. Svoboda, Praha 7 – 100 let moderní architektury 1885–1985. Praha: 1985, s. 31.
- Rostislav Švácha, Od moderny k funkcionalismu. Proměny pražské architektury první poloviny dvacátého století. Praha: 1994, s. 508.
- Petr Krajči (ed.), Slavné stavby Prahy 7. Praha: 2011, s. 181-183, (autor hesla Patrik Líbal).
- Pavel Vlček (ed.), Umělecké památky Prahy. Velká Praha. A/L. Praha: 2012, s. 460–461, (autorka hesla Dita Dvořáková).
-
Název:
Nájemní dům s obchody čp. 408 -
1936:
RealizaceEmanuel Hruška (Architekt)
František Fuchs (Stavitel)
Josef Kohn (Investor)
Valerie Fuchsová (Investorka) -
Kód:
PRAHA-7-H-408 -
Typ: