Funkcionalistické nájemní domy mezi ulicemi Plynární a Kouteckého vyprojektovali v roce 1937 František Maria Černý a Kamil Ossendorf. Dvě fronty vždy po pěti domech se svým průčelím obracejí do ulice U Městských domů a U Staré plynárny. Jednalo se o malometrážní byty s lokálním vytápěním o jedné obytné místnosti s kuchyní či kuchyňským koutem (24 m2), nevytápěnou ložnicí (10 m2) s miniaturním balkonem. Byt byl opatřen malou předsíní a koupelnou se záchodem. Domy jsou od ulice odsazeny předzahrádkami, vlastní členění je velmi působivé, i když jednoduché. Spočívá v rytmickém střídání vysunutých balkonů s podélnými okny a s okny mezipodest schodiště. Toto členění se rytmicky opakuje ve všech objektech. V současné době jsou původní uliční průčelí u některých domů narušena vnější přístavbou prosklených výtahových šachet.
Funkcionalistické nájemní domy mezi ulicí Plynární a Kouteckého vyprojektovali v roce 1937 František Maria Černý a Kamil Ossendorf. Nájemní domy s minimálními byty pro chudé nechala postavit pražská obec na pozemcích zrušené plynárny v rámci akce 2000 levných bytů (další vznikaly ve Vršovicích a v Břevnově). V Holešovicích byly řešeny jako řadové domy ve dvou blocích dlouhých 100,3 m a širokých 10,65 m. Každý blok obsahoval vždy pět domů s 24 byty, takže obě řady obsahovaly celkem 240 bytů. Každý byt o výměře 34 m2 obsahoval obytnou část s kuchyňským koutem a ložnicí, součástí byla i koupelna s WC a vstupní chodba s vestavěnou skříní. Každý byt byl vybaven balkonem. Konstrukčně se jednalo o železobetonový skelet se škvárobetonovými výplňovými tvárnicemi. Střecha byla izolována termobetonem. Domy byly vybaveny prádelnami a sušárnami (vždy jedna pro dvě prádelny).
Domy jsou od ulice odsazeny předzahrádkami, vlastní členění je velmi působivé, i když jednoduché. Spočívá v rytmickém střídání vysunutých balkónů s podélnými okny a s okny mezipodest schodiště. Toto členění se rytmicky opakuje ve všech objektech. Obdobné jsou rovněž zadní fasády zmíněných domů, jen velká okna schodištních mezipodest chybí, místo nich se objevují čtvercová okna ve stejné úrovni s ostatními okny.
V současné době jsou původní uliční průčelí u některých domů narušena vnější přístavbou prosklených výtahových šachet.
Autor poslední revize: Pavel Vlček
-
Zdroje a literatura:
-
- František M. Černý – Kamil Ossendorf, Obytné domy Obce pražské v Praze VII. Praha: Architektura I, 1939, s. 262–264.
- Rostislav Švácha, Od moderny k funkcionalismu. Proměny pražské architektury první poloviny dvacátého století. Praha: 1994, s. 538.
- Jan E. Svoboda – Jindřich Noll – Ester Havlová, Praha 1919–1940. Kapitoly o meziválečné architektuře. Praha: 2000, s. 99.
- Petr Krajči (ed.), Slavné stavby Prahy 7. Praha: 2011, s. 153–55.
- Pavel Vlček (ed.), Umělecké památky Prahy. Velká Praha. A/L. Praha: 2012, s. 442, autor hesla Pavel Vlček.
-
Název:
Nájemní dům čp. 47 -
1937:
Realizace -
Kód:
Praha-7-H-47 -
Typ: