Nájemní dům postavený v roce 1911 firmou Matěje Blechy pro Vaňkovo semenářství patrně projektoval v té době v podniku zaměstnaný Emil Králíček. Řadová pětipatrová budova má symetricky koncipovanou fasádu ve stylu geometrické secese s reklamním nápisem firmy SEMENÁŘSTVÍ / JINDŘ. VANĚK a sochařskou výzdobou od sochaře Antonína Waiganta. Součástí domu, kde se nacházely rovněž firemní kanceláře, byly velké semenářské sklady a garáže. Hlavní prodejna firmy se však nalézala v centru Prahy na Václavském náměstí.
Plány ze stavební kanceláře Matěje Blechy, jejichž autorem je pravděpodobně architekt Emil Králíček, jsou datovány dnem 15. července 1910 a byly určeny pro firmu Jindřicha Vaňka, který v roce 1899 založil v Praze velký semenářský závod a byl i vydavatelem Vaňkova zahradnického rádce. Součástí domu, kde se nacházely rovněž firemní kanceláře, byly velké semenářské sklady a garáže, základní prodejna se však nalézala ve středu Prahy, na Václavském náměstí. V roce 1948 byl Jindřichu Vaňkovi, tehdy již 79letému, podnik znárodněn.
Čtyřpatrová budova s pátým podkrovním patrem zaujímá pozici řadového domu na nábřeží. Pět okenních os je komponován tak, aby zdůraznily střední část objektu, která je ukončena náznakem štítu s trojicí polokruhových oken. V přízemí je pak průčelí prolomeno monumentálně pojatým vjezdem, provázeným po stranách vchody pro pěší. Jsou zde kombinovány černé glazované tašky a černě natřené kovové části s barvou omítky. Novodobé postranní vchody nerespektují tuto kombinaci, zůstala ale zachována u geometricky secesních mřížových vrat a zábradlí balkónu, který doplňuje vstupní partii domu. Mezi prvním a druhým patrem je velký nápis SEMENÁŘSTVÍ / JINDŘ. VANĚK, kolem oken čtvrtého patra jsou ve středních osách reliéfy stylizovaných symbolických postav, svalnatých polonahých mladíků v egyptském vzhledu, které nesou mísy ovoce a květin. V bočních osách se v dolních dvou patrech objevují arkýře, které ve druhém patře tvoří krytý balkón. Arkýře jsou bohatě zdobeny plastickým geometrickým ornamentem geometrické secese. Sochařská výzdoba je dílem Antonína Waiganta.
Autor poslední revize: Pavel Vlček
-
Zdroje a literatura:
-
- Rostislav Švácha, Od moderny k funkcionalismu. Proměny pražské architektury první poloviny dvacátého století. Praha: 1994, s. 549.
- Jan E. Svoboda – Zdeněk Lukeš – Ester Havlová, Praha 1891–1918. Kapitoly o architektuře velkoměsta. Praha: 1997, s. 174.
- Dagmar Broncová ed al. Kniha o Praze 7. Praha: 1998, s. 135–137.
- Petr Krajči (ed.), Slavné stavby Prahy 7. Praha: 2011, s. 100–02.
- Pavel Vlček (ed.), Umělecké památky Prahy. Velká Praha. A/L. Praha: 2012, s. 490-491, autor hesla Pavel Vlček.
-
Název:
Maribor, Vaňkův dům -
1911:
RealizaceEmil Králíček (Architekt)
Antonín Waigant (Sochař)
Stavební firma Matěje Blechy (Stavitel)
Semenářství Jindřich Vaněk (Investor) -
Kód:
Praha-7-H-861