Nárožní dům na půdorysu průniku dvou mírně obdélných křídel navrhli Ernst Mühlstein a Victor Fürth. Stavba byla vybudována již v roce 1934, prakticky souběžně se sousední frontou funkcionalistických domů podél Veletržní ulice v bloku mezi jejími kříženími s ulicemi Janovského a Schnirchovou (domy čp. 196, 197 a 198). Uvedená dvojice projektantů přitom získala i zakázky na postavení dalších dvou funkcionalistických, avšak ve výrazu mnohem skromnějších domů jak v jižním sousedství nárožní domu čp. 528 (tedy domu čp. 195), tak novostavby na protější straně bloku (čp. 199), která z jihu přiléhá k nárožnímu objektu čp. 198 od Emanuela Hrušky.
Dům v nárožní poloze na jihovýchodní straně křížení ulic Veletržní a Janovského má dispozici tvořenou průnikem dvou lehce obdélných, navzájem kolmých křídel. Stavba se tyčí do výše šesti pater, nejvyšší podlaží je však dosti odsunuto do pozadí a v běžných pohledech z ulice se takřka neuplatňuje, respektive vyvolává dojem jakési dodatečné přístavby, i když je původní součástí projektu. Dům proto působí, jako by jej korunovala lehká linie subtilního kovového zábradlí ohraničujícího terasy před 6. patrem, jehož obdélná pole jsou vyplněna průsvitným drátosklem. Přízemí je odlehčeno velkými prosklenými plochami výkladů, sice druhotně adaptovaných, ale zachovávajících původní koncepci. V nároží je navíc zapuštěný vchod do prodejny, takže hrana budovy neomezuje pohyb chodců. Tento detail si vyžádal podepření vyšších částí domu prostým válcovým pilířem, oživujícím jinak skromný formální rejstřík příkladně funkcionalistické budovy z roku 1934. Severní (vstupní) stranu obrácenou do Veletržní ulice v levé části pokrývá černý keramický obklad, mezi výkladci s obdélným vchodem přímo z ulice je vsazena obdélná, poměrně hluboce zasunutá nika s kovovými prosklenými dveřmi vstupu do domu. Vyšší část severní fasády je omítaná, hladká, perforovaná jen dvojicemi obdélných oken v jednotlivých patrech. Okenní výplně jsou jednoduché, čtyřkřídlé a křídla nejsou nijak dělena. Oproti tomu pravou část průčelí blíže k nároží formuje mohutný rizalit sahající od 1. po 5. patro s pásovými okny zalomenými přes nároží rizalitu. Na východě na pásová okna navazují drobné balkony přístupné z jednotlivých bytů. Čela balkonových zábradlí jsou plně vyzděna, z boku se však uplatňuje decentní trubkové madlo a pod ním kovové pole vyplněné drátosklem. Tyto detaily při šikmých pohledech účinně zvyšují kontrast mezi hladkou částí fasády a v pásy oken a zdiva členěný rizalit. Boční průčelí do Janovského ulice je méně nápadné. Od rizalitu k jihu se uplatňuje poměrně velká plocha nečleněné zdi (vynucená vnitřním uspořádáním obytných místností orientovaných okny k severu). Dále je zde v rozsahu od 1. jen po 4. patro vysazen obdélný rizalit, jehož hloubka je však oproti rizalitu na severní straně poloviční. I boční rizalit rytmizují pásová okna zalomená přes obě nároží. Zbytek fasády pak zaujímá jediná ose obdélných čtyřdílných oken. Přízemí po stranách chodby, navazující na hlavní vchod a pokračující ke schodišti v zadním plánu domu, svírají obchodní provozovny s rovnými stropy. Dům kryje rovná střecha. Stavbu navrhla dvojice spolupracujících architektů Ernst Mühlstein a Victor Fürth.
Autor poslední revize: Dalibor Prix
-
Prameny:
-
- Stavební archiv ÚMČ Prahy 7
-
Zdroje a literatura:
-
- Zdeněk Lukeš – Jan E. Svoboda, Praha 7 – 100 let moderní architektury 1885–1985. Praha: 1985, s. s. 35, č. 217.
- Rostislav Švácha, Od moderny k funkcionalismu. Proměny pražské architektury první poloviny dvacátého století. Praha: 1994, s. 541.
- Jan E. Svoboda – Jindřich Noll – Ester Havlová, Praha 1919–1940. Kapitoly o meziválečné architektuře. Praha: 2000, s. 95.
- Dagmar Broncová et al. Praha 7 křížem krážem. Praha: 2004, s. 76.
- Pavel Vlček (ed.), Umělecké památky Prahy. Velká Praha. A/L. Praha: 2012, s. 469–470, autor hesla Pavel Vlček.
-
Název:
Nájemní dům čp. 528 -
1934:
Projekt a realizace1944:
Stavební úpravyKarel Janů (Architekt) -
Kód:
PRAHA-7-H-528Janovského 528/30, Praha Holešovice -
Typ: